Zdarza Ci się podpierać brodę (jak na zdjęciu), wtedy kiedy siedzisz przed komputerem, albo leżysz na brzuchu i czytasz książkę? Albo w każdej innej sytuacji, kiedy ta pozycja wydaje Ci się wygodna? Jeżeli w czasie takiej pozycji nie dociskasz zębów do siebie to nic się nie dzieje, ale mało kto zwraca na to uwagę, prawda? Większość z nas dociska zęby. Jeśli jesteś w tej grupie: Nie rób tego! Albo przynajmniej staraj się unikać takiej pozycji. Powoduje to zaciskanie szczęki. Jest to mała siła, jednak powtarzana wielokrotnie może powodować dyskomfort, bóle w okolicach skroni czy żuchwy.
Należy zwrócić uwagę na to, że w normalnej pozycji żuchwa pozostawia przestrzenie pomiędzy zębami. Jeśli trzymamy zaciśnięte zęby, możemy doprowadzić do nadwyrężenia mięśni skroniowych, a te z kolei ciągle napięte stwarzają uczucie uciskania.
Jeżeli często zaciskasz szczękę, zgrzytasz zębami ( w nocy podczas snu ) co może powodować bóle głowy, oczu, powód może tkwić w tak zwanym bruksizmie.
Bruksizm to nadmierna aktywność mięśni, które poruszają żuchwą. Zaciskając szczękę, często nieświadomie rozładowujemy stres czy napięcie.
Żeby rozluźnić te okolice możesz spróbować takiego ćwiczenia:
1. Opuść żuchwę swobodnie.
2. Palec wskazujący i środkowy połóż na dolnych zębach.
3. Staraj się zamykać buzię, jednocześnie utrzymuj żuchwę palcami tak, żeby nie zmianiała położenia.
4. Każde takie napięcie powinno trwać około 5 sekund. Przerwa między ćwiczeniami około 10 sekund. Wykonaj 8-10 serii.
Uwaga: Każde ćwiczenie wykonujemy z lekkim napięciem. Nie możemy podczas ćwiczeń odczuwać bólu.
Powodzenia
Edyta
0 komentarzy